Uprawa, przetwórstwo i zastosowanie lawendy

Cel studiów

Pola lawendy można spotkać praktycznie w całej Polsce, najpiękniej prezentują się w sezonie letnim. Jest to roślina, która zachwyca zarówno mieszkańców obszarów wiejskich, jak i miast. Zapach lawendy i jej unikalny kolor wpływa na łagodzenie stresu, pomaga też zrelaksować się oraz wyciszyć.

Studia podyplomowe na kierunku „Uprawa, przetwórstwo i zastosowanie lawendy’’ skupiają się na dostarczeniu kompleksowej wiedzy związanej z uprawą, przetwórstwem i różnorodnymi zastosowaniami lawendy.

Autorski program studiów ma na celu wyspecjalizowanie plantatorów lawendy, który obejmuje nie tylko uprawę roślin, ale także różnorodne dziedziny jej wykorzystania tj. medycyna, kosmetologia, farmacja, gastronomia.

Słuchacze poznają nowe trendy i innowacyjne rozwiązania w tych obszarach oraz będą analizować aspekty związane z bezpieczeństwem, standardami jakości i regulacjami prawno-administracyjnymi. Zdobędą również wiedzę teoretyczną z zakresu gatunków, zastosowania pozyskiwanych surowców z lawendy oraz korzyści płynących z prowadzenia plantacji lawendy.

W ramach studiów podyplomowych poświęca się dużo uwagi zagadnieniom związanym z przetwórstwem lawendy. Słuchacze nauczą się technik przerobu surowców roślinnych na różnorodne produkty lawendowe, takie jak olejki eteryczne, kosmetyki, suplementy diety czy preparaty medyczne. Zapoznają się również z metodami suszenia gałązek lawendy, a także z zagadnieniami dotyczącymi ich produkcji i sprzedaży.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi absolwent uzyskuje kwalifikacje rolnicze, poświadczone świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, pozwalające na zakup ziemi oraz ubieganie się o środki z funduszy i programów unijnych wspierających polskie rolnictwo.

W przypadku osób nieposiadających wyższego wykształcenia minimum I stopnia Uczelnia Łukaszewski oferuje kurs ,,Uprawa, przetwórstwo i zastosowanie lawendy’’ po ukończeniu którego Uczestnicy otrzymują certyfikat.

Charakterystyka

1 rok / 2 semestry
Tryb: Online, niestacjonarne

Czesne: 5 000 zł (przy wpłacie semestralnej 2 x 2 500 zł)
4 500 zł (przy wpłacie jednorazowej)

Czesne: 5 000 zł (przy wpłacie semestralnej 2 x 2 500 zł)
4 500 zł (przy wpłacie jednorazowej)

KONTAKT

Dziekanat

505 129 067

podyplomowe@ulu.edu.pl

Uczelnia Łukaszewski

ul. Jana Ciszewskiego 15/IV/1
02-777 Warszawa

Zapisz się

Nasi wykładowcy

JUSTYNA PARGIEŁA – Specjalistka od dzikich roślin jadalnych, naturalnych kadzideł oraz fitoterapii w medycynie ludowej. Zafascynowana naturalną, roślinną, dawną kuchnią i używaniem roślin naturalnie występujących jako żywności. Używa ziół i żywic jako kadzideł, w aromaterapii dymem. Od lat prowadzi warsztaty botaniczno – kulinarne z zakresu dzikich roślin jadalnych oraz kadzidlarstwa. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu Ziołoznawstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim, Towaroznawstwa Zielarskiego, Kosmetyków i Żywności Funkcjonalnej w PWSZ im. Pigonia w Krośnie, Psychodietetyki na WSNS w Lublinie. Zielarka – fitoterapeutka (2018), Naturopatka (2019). Ukończyła wiele różnorodnych kursów zielarskich.

Twórczyni marki Dziczejemy, prowadzącej kursy i warsztaty kulinarne, kadzidlarskie i z zakresu edukacji zielarskiej. Terapeutka uwalniania emocji metodą Bradleya Nelsona. W swojej pracy z klientem łączy energię roślin z energią człowieka i jego emocjami. Od 2020 roku ekspertka Pytania na Śniadanie, gdzie regularnie propaguje bezpieczne i proste używanie ziół i dzikich roślin jadalnych. Autorka książki – Dziczejemy w Kuchni, czyli 24 rośliny, które mogą być Twoim pożywieniem.

mgr BARBARA BYRKA-LEWANDOWSKA – Zielarka, absolwentka kursu zielarsko-medycznego z zakresu towaroznawstwa zielarskiego, absolwentka MBA, mgr ekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka książki: Ekologiczna uprawa roślin leczniczych. Poradnik praktyczny. Od roku 2018 prowadzi Gospodarstwo Upraw Ekologicznych Danowiec.pl, w którym własnoręcznie, ekologicznie bez chemii uprawia zioła, z których produkuje surowce kosmetyczne: hydrolaty i olejki eteryczne oraz wykonuje produkty rękodzielnicze, tradycyjne. Gospodarstwo Upraw Ekologicznych Danowiec.pl posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego, a obecnie uprawiane jest ponad 20 różnych gatunków roślin leczniczych.

Zajęcia terenowe

Adresaci

Studia adresowane są do osób:

  • zamierzających rozpocząć działalność w sferze upraw, przetwórstwa i zastosowań lawendy
  • prowadzących działalność w sferze upraw, przetwórstwa oraz zastosowań lawendy, którzy chcą poszerzyć i usystematyzować znajomość zagadnień związanych z tematyką studiów
  • zawodowo związanych z branżą medyczną, kosmetologią czy gastronomią, gdzie można wykorzystać lawendę jako roślinę
  • współpracujących z firmami prowadzącymi uprawę, przetwórstwo i zastosowanie lawendy
  • dla farmaceutów i konsultantów w dziedzinie lawendy
  • zamierzających poszerzyć wiedzę związaną z tematyką lawendy

Program studiów

Program studiów obejmuje m.in. zagadnienia związane z uprawą, przetwórstwem i zastosowaniem lawendy w Polsce i na świecie oraz historię zastosowania lawendy przez człowieka. Podczas studiów, dla zainteresowanych odbędą się także zajęcia na polach lawendowych pod opieką doświadczonych profesjonalistów z branży.

Zajęcia mają charakter teoretyczny i praktyczny, realizowane są we współpracy z ekspertami w dziedzinie uprawy, przetwórstwa i zastosowania lawendy.

Absolwenci

Absolwenci pracują bądź mogą podjąć pracę m.in. w:

  • instytucjach naukowo-badawczych branży medycznej z zastosowaniem lawendy
  • specjalistycznych gospodarstwach rolnych uprawiających lawendę
  • zakładach produkcji kosmetyków
  • przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem produktów lawendowych

Absolwenci otrzymują

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uczelnię Łukaszewski jest zgodne z Rozporządzeniem MNiSW z dnia 12 września 2018 r., w sprawie dokumentów wydawanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego (Dz.U. 2018 poz. 1791).

W przypadku osób nieposiadających wyższego wykształcenia minimum I stopnia Uczelnia Łukaszewski oferuje kurs ,,Uprawa, przetwórstwo i zastosowanie lawendy’’ po ukończeniu którego Absolwenci otrzymują certyfikat.

Więcej informacji: https://www.ulu.edu.pl/kurs-uprawa-przetworstwo-i-zastosowanie-lawendy/

Zapisz się już dziś i uzyskaj świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uczelnię Łukaszewski.